NCP5500DADJR2G Power Management IC 8-SOIC Package High Efficiency Reliability Excellence
Categories Power Management ICs
Brand Name: onsemi
Model Number: NCP5500DADJR2G
Place of Origin: original
MOQ: 1
Price: Negotiable
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability: 999999
Delivery Time: 1 - 3 days
Packaging Details: standard
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 500 mA
Output Type: Adjustable
Voltage - Input (Max): 16V
Voltage - Output (Min/Fixed): 1.25V
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Output Type
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V
Voltage - Output (Max)
5V
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 500mA
Current - Output
Current - Quiescent (Iq)
500 µA
Current - Supply (Max)
20 mA
PSRR
75dB ~ 70dB (120hZ ~ 10kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)