LM76002RNPR Power Management Chip Synchronous Step-Down Buck Switching IC
Categories Power Management ICs
Brand Name: TI
Model Number: LM76002RNPR
Place of Origin: original
MOQ: 1
Price: Negotiable
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability: 999999
Delivery Time: 1 - 3 days
Packaging Details: standard
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Min): 3.5V
Voltage - Input (Max): 60V
Package / Case: 30-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package: 30-WQFN (6x4)
PN: LM76002RNPR
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
LM76002RNPR Power Management ICs PMIC
30-WFQFN Package Synchronous Step-Down Voltage Regulator Buck Switching IC
Function
Step-Down
Output Configuration
Topology
Output Type
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
3.5V
Voltage - Input (Max)
60V
Voltage - Output (Min/Fixed)
Voltage - Output (Max)
57V
Current - Output
Frequency - Switching
300kHz ~ 2.2MHz
Synchronous Rectifier
Yes
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Package / Case
Supplier Device Package
30-WQFN (6x4)
Description
The LM76002RNPR regulator is an easy-to-use synchronous step-down DC-DC converter capable of driving up to 2.5 A (LM76002) or 3.5 A (LM76003) of load current from an input up to 60 V. The LM76002/LM76003 provides exceptional efficiency and output accuracy in a very small solution size. Peak current-mode control is employed.