ACS725LLCTR-50AB-T Current Transducer High Accuracy Low Power Current Sensing
Categories Sensors Transducers
Brand Name: Allegro MicroSystems
Model Number: ACS725LLCTR-50AB-T
Place of Origin: Multi-origin
MOQ: 1
Price: Negotiable
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability: 999999
Delivery Time: 1-7days
Packaging Details: Standard
Product Type: Sensors Transducers
Manufacturer: Allegro MicroSystems
Manufacturer Product Number: ACS725LLCTR-50AB-T
Description: SENSOR CURRENT HALL 50A 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time: 1-7days
Detailed Description: Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect, Differential Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
ACS725LLCTR-50AB-T Current Sensor
Features:
-High accuracy of 0.75% full scale
-Low power consumption and low temperature coefficient
-Operates from 5V to 80V
-Low temperature offset
-High immunity to electrical noise
-Low-profile, surface mountable
-Lead-free, RoHS compliant
Specifications:
-Input Voltage Range: 5V to 80V
-Output Voltage Range: 0 to 5V
-Full Scale Range: 50A
-Accuracy: 0.75%
-Operating Temperature Range: -40°C to +85°C
-Output Impedance: 10 ohms
-Operating Frequency: DC to 5kHz
Product Status
Active
For Measuring
AC/DC
Sensor Type
Current - Sensing
Number of Channels
1
Output
Ratiometric, Voltage
Sensitivity
Frequency
DC ~ 120kHz
Linearity
±1.5%
Accuracy
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Response Time
4µs
Current - Supply (Max)
14mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C