ACS711KLCTR-12AB-T Sensors Transducers 8-SOIC Package Hall Effect Based Linear Current Range
Categories Sensors Transducers
Brand Name: Allegro
Model Number: ACS711KLCTR-12AB-T
Place of Origin: original
MOQ: 1
Price: Negotiable
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability: 999999
Delivery Time: 1 - 3 days
Packaging Details: standard
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Supply: 3V ~ 5.5V
Response Time: 4.6µs
Current - Supply (Max): 5.5mA
Current - Sensing: 12.5A
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Current - Sensing
Number of Channels
1
Output
Ratiometric, Voltage
Sensitivity
110mV/A
Frequency
DC ~ 100kHz
Linearity
±1%
Accuracy
±5%
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Response Time
4.6µs
Current - Supply (Max)
5.5mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Polarization
Bidirectional
Mounting Type
Package / Case
Supplier Device Package
8-SOIC
Product Listing:
1. ACS711KLCTR-12AB-T Hall Effect-Based Linear Current Sensor: This Hall Effect-based linear current sensor from Allegro MicroSystems is an 8-SOIC packaged solution for sensing current in a wide range of applications. It is capable of sensing currents up to 12A, with a linear output between 300mV and 2.8V.