Sensors Transducers ACS710KLATR-25CB-T High Accuracy Current Sensor Module
Categories Sensors Transducers
Brand Name: Allegro MicroSystems
Model Number: ACS710KLATR-25CB-T
Place of Origin: Multi-origin
MOQ: 1
Price: Negotiable
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability: 999999
Delivery Time: 1-7days
Packaging Details: Standard
Product Type: Sensors Transducers
Manufacturer: Allegro MicroSystems
Manufacturer Product Number: ACS710KLATR-25CB-T
Description: SENSOR CURRENT HALL 25A AC/DC
Manufacturer Standard Lead Time: 1-7days
Detailed Description: Current Sensor 25A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
ACS710KLATR-25CB-T Current Sensor
Features:
- Operating range of -25 to 25 Amps
- High accuracy of 0.2%
- Low power consumption
- High temperature tolerance
- RoHS compliant
- Available in a variety of package sizes
Applications:
- Industrial motor control
- Home appliance control
- Commercial lighting control
- Solar inverter control
- Automotive power systems
- Battery management systems
Product Status
Not For New Designs
For Measuring
AC/DC
Sensor Type
Current - Sensing
Number of Channels
1
Output
Ratiometric, Voltage
Sensitivity
28mV/A
Frequency
DC ~ 120kHz
Linearity
±0.25%
Accuracy
±2.9%
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Response Time
4µs
Current - Supply (Max)
14.5mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C