| Model Number: | ACS772LCB-050B-PFF-T |
| Place of Origin: | Multi-origin |
| MOQ: | 1 |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability: | 999999 |
| Delivery Time: | 1-7days |
| Packaging Details: | Standard |
| Product Type: | Sensors Transducers |
| Manufacturer: | Allegro MicroSystems |
| Manufacturer Product Number: | ACS772LCB-050B-PFF-T |
| Description: | SENSOR CURRENT HALL 50A 5-CB |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 1-7days |
| Detailed Description: | Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF |
ACS772LCB-050B-PFF-T Hall Effect-Based Linear Current Sensor
Product Features:
- High accuracy: ±1.5% linearity over the specified temperature
range
- Low temperature drift: ±0.2% of full-scale output over the entire
temperature range
- Low power consumption: 0.6 mA at 5 V
- Wide operating temperature range: -40°C to +85°C
- Wide common-mode voltage range: 0 V to 5.5 V
- Output voltage proportional to current: 0.5 V for 50 A
- Small size: 2.3 × 2.3 × 0.9 mm
- Low-profile SOIC-8 package
- RoHS compliant
Applications:
- Current monitoring, control, and protection
- Motor control
- Automotive
- Industrial
- Battery-operated systems
- Power supplies
- Lighting control
- Solar and wind power
Product Status | Active | |
For Measuring | AC/DC | |
Sensor Type | ||
Current - Sensing | ||
Number of Channels | 1 | |
Output | Ratiometric, Voltage | |
Sensitivity | 40mV/A | |
Frequency | DC ~ 200kHz | |
Linearity | ±0.9% | |
Accuracy | - | |
Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V | |
Response Time | 2.5µs | |
Current - Supply (Max) | 15mA | |
Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TA) | |