40Position Rectangular Connectors 20682-040E-02 Integrated Circuit Chip 100V
Categories Integrated Circuit Chip
Brand Name: Original Factory
Model Number: 20682-040E-02
Certification: Lead free / RoHS Compliant
Place of Origin: CN
MOQ: 10
Price: Contact for Sample
Payment Terms: T/T, L/C, Western Union
Delivery Time: 5-8 work days
Packaging Details: 40POS
Part Number: 20682-040E-02
Termination: Solder
Features: Shielded, Solder Retention
Voltage Rating: 100V
Contact Material: Phosphor Bronze
Applications: General Purpose, Telecommunications
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Product Description Of 20682-040E-02
20682-040E-02 is 40 Position Receptacle Connector Surface Mount, Right Angle Gold.
Specification Of 20682-040E-02
Part Number20682-040E-02
Connector Type
Receptacle
Style
Board to Cable/Wire
Number of Positions
40
Number of Positions Loaded
40
Number of Rows
1
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Features Of 20682-040E-02
  • Fastening Type: Latch Holder
  • Contact Finish - Mating: Gold
  • Operating Temperature: -40°C ~ 85°C