Multisensor 800*600mm Stroke CNC Video Measuring Machine INSIGHT800
Categories CNC Video Measuring System
MOQ: 1 Piece
Supply Ability: 200PCS/Year
Payment Terms: T/T, Western Union, MoneyGram
Place of Origin: CHINA
Price: Negotiation
Brand Name: MICRO ACCURACY
Model Number: INSIGHT800
Certification: CE ISO
Delivery Time: 18 working days
Packaging Details: Vacuum & Free Fumigation Plywood Package
XYZ axis travel: 800mm*600mm*200mm
Operation: CNC
Resolution: 0.5micron RENISHAW scale
Measuring Accuracy: (2.5+L/200)µm
Repeatability: 0.002 mm
Load: 520kg
Magnification: 23x-380x
HS Code: 9031809090
Port: Shenzhen, China
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
satisfy various sizes measurements with available CNC Metrology software and Auto-lens.
Multisensor CNC Video Measuring Machine Features
1. DIN 000 grade granite table master base guarantees strength, accuracy and stability
2. 0.0005mm resolution RSF or Renishaw self-adhesive metal grating on X and Y axis ensure the accuracy and long life
3. 0.7X-4.5X Auto-Lens as standard satisfies various sizes measurements without re-calibration
4. Gigabit Ethernet Industrial Camera ensure the smooth and quick transfer of image to PC
6. Fast Servo Motor Control
7. Fast and accurate Z measurements with Vision
8. Powerful Metrology software is simple to use, combination with joystick, keypad and mouse
Technical data
Item No.
INSIGHT800
Stage Travel X-axis
800mm
Stage Travel Y-axis
600mm
Stage Travel Z-axis
200mm(focus)
Feed mechanism
CNC
Resolution
0.5µm
Measuring Accuracy
(2.5+L/200) µm
Repeatability
0.002 mm
Load
50kg
Video System
CCD Camera:Gigabit Ethernet Industrial Camera
Zoom Lens : 0.7X-4.5X Auto zoom Lens
Illumination
Contour illumination: traceable LED lamp
Surface illumination: Programmable LED ring light
Power
AC110/220V, single phase 50/60Hz Total power 400W
Environment
(20 ± 2 ) °C ; 55% ~ 65%
Quality System
2. All our measuring machines are with CE certification
has won the trust of customers!
After-sale Service
1. Free professional operation training
2. Warranty: 18 months instead of 12 months
3. Regularly upgrade of software is available free
4. Lifetime maintenance
Machines are ready for dispatch
Buy Multisensor 800*600mm Stroke CNC Video Measuring Machine INSIGHT800 at wholesale prices