20MHz Microcontroller Chip 8 Bit PIC16F877A-IP 14KB FLASH 40-PDIP
Categories Microcontroller Chip
Brand Name: Microchip Technology
Model Number: PIC16F877A-IP
Part number: PIC16F877A-IP
Mounting Style: Through Hole
Package / Case: PDIP-40
Core: PIC16
Program Memory Size: 14 kB
Condition: New
Stock: In Stock
MOQ: 1
Price: Negotiable
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
Get Your Project Rolling with PIC16F877A-IP Microcontroller
Pros and Cons of Choosing PIC16F877A-IP Microcontroller for Your Electronics Projects
Pros:
- High performance: With a clock speed of up to 20 MHz and 8-bit architecture, the PIC16F877A-IP can handle complex tasks with ease, making it suitable for a wide range of applications.
Cons:
Technical features:
  • Series: PIC16(L)F87x
  • Mounting Style: Through Hole
  • Package / Case: PDIP-40
  • Core: PIC16
  • Program Memory Size: 14 kB
  • Data Bus Width: 8 bit
  • ADC Resolution: 10 bit
  • Maximum Clock Frequency: 20 MHz
  • Number of I/Os: 33 I/O
  • Data RAM Size: 368 B
  • Supply Voltage - Min: 4 V
  • Supply Voltage - Max: 5.5 V
  • Minimum Operating Temperature: - 40 C
  • Maximum Operating Temperature: + 85 C
  • Packaging: Tube
  • Brand: Microchip Technology / Atmel
  • Data RAM Type: SRAM
  • Data ROM Size: 256 B
  • Data ROM Type: EEPROM
  • Height: 3.81 mm
  • Interface Type: I2C, SPI, USART
  • Length: 52.26 mm
  • Number of ADC Channels: 8 Channel
  • Number of Timers/Counters: 3 Timer
  • Processor Series: PIC16
  • Product: MCU
  • Product Type: 8-bit Microcontrollers - MCU
  • Program Memory Type: Flash
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Embedded
Microcontrollers
MfrMicrochip Technology
SeriesPIC® 16F
PackageTube
Product StatusActive
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4V ~ 5.5V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Base Product NumberPIC16F877
Buy 20MHz Microcontroller Chip 8 Bit PIC16F877A-IP 14KB FLASH 40-PDIP at wholesale prices