ATXMEGA32A4U-AU Electronic IC Chips 8 Bit Microcontrollers MCU
Categories Programmable IC Chips
Brand Name: Original
Model Number: ATXMEGA32A4U-AU
Place of Origin: Original
MOQ: 1pcs
Payment Terms: L/C, T/T, Western Union, MoneyGram,Panply
Supply Ability: 100000pcs/days
Delivery Time: 1-3 Working Days
Packaging Details: Standard packaging
Describetion/Pack: 8-bit Microcontrollers - MCU AVR8 32KB FLSH 4KB
Remarks: For materials that are not available on the website, please email us directly for a quote
Shipping by: China Post/DHL/FEDEX/UPS/TNT/DPEX/KAS
Description: BOM list Quotation
Lead time: 1-3 Working Days
ROHS: yes
Warranty: 360days
Type: Intergrated Circuit
Type-: IC
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
ATXMEGA32A4U-AU Electronic Components IC Chips Programmable IC Chips Microchip
PRODUCT DESCRIPTION
For more information on
PRODUCT PROPERTIES
Manufacturer:Microchip
Product Category:8-bit Microcontrollers - MCU
Series:XMEGA A4U
Mounting Style:SMD/SMT
Package / Case:TQFP-44
Core:AVR
Program Memory Size:32 kB
Data Bus Width:8 bit/16 bit
ADC Resolution:12 bit
Maximum Clock Frequency:32 MHz
Number of I/Os:34 I/O
Data RAM Size:4 kB
Supply Voltage - Min:1.6 V
Supply Voltage - Max:3.6 V