SM-42TW202 Passive Color Coded Resistors Integrated Circuits Potentiometer Electronics Chip
Categories Color Coded Resistors
Model Number: SM-42TW202
Certification: ROHS
MOQ: Negotiated
Price: Negotiated
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union
Supply Ability: 1000pcs
Delivery Time: 3-15days
Packaging Details: Tray/REEL
Digi-Key Part Number: SM-42TW202TR-ND
Manufacturer: Nidec Copal Electronics
Manufacturer Product Number: SM-42TW202
Description: TRIMMER 2K OHM 0.25W J LEAD TOP
Detailed Description: 2 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Top Adjustment
Product Status: Active
Stock: 8000
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Product Attributes
TYPEDESCRIPTION
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Trimmer Potentiometers
MfrNidec Copal Electronics
SeriesSM42
PackageTape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Product StatusActive
Resistance2 kOhms
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns11
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)