LM3722IM5X-4.63/NOPB Integrated Circuit Chip 5 - Pin Microprocessor Reset Circuits
Categories Power Management ICs
Model Number: LM3722IM5-4.63
Certification: new & original
Place of Origin: original factory
MOQ: 10pcs
Price: Negotiate
Payment Terms: T/T, Western Union, Paypal
Supply Ability: 7200pcs
Delivery Time: 1 day
Packaging Details: Please contact me for details
Description: Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5
Vcc Range: 1.0 to 5.5 V
Supply Current: 8 µA
Reset Threshold: 4.63 V
Reset Threshold Temperature Coefficient: 30 ppm/˚C
Maximum Junction Temperature: 125˚C
Storage Temperature: −65˚C to +160˚C
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
LM3722IM5 - 4.63 Integrated Circuit Chip 5 - Pin Microprocessor Reset Circuits
General Description
Three standard reset voltage options are available, suitable for monitoring 5V, 3.3V, and 2.5V supply voltages. Additional reset voltages are also available; contact National Semiconductor for details.
Features
• Precise monitoring of 2.5V, 3.3V, and 5V supply voltages
• Fully specified over temperature
Industrial: −40˚C to +85˚C
Extended: −40˚C to +125˚C
• 100 ms minimum Power-On Reset pulse width, 190 ms typical:
Active-Low RESET Output (LM3722)
Active-High RESET Output (LM3723)
Active-Low RESET Open Drain Output (LM3724)
• Guaranteed RESET Output valid for VCC ≥ 1V
• Low Supply Current, 6µA typical
• Power supply transient immunity
• Compatible with MAX811/812 applications
Applications
• Microprocessor Systems
• Computers
• Controllers
• Intelligent Instruments
• Portable/Battery-Powered Equipment
Absolute Maximum Ratings (Note 1)
VCC, MR −0.3V to 6.0V
RESET, RESET −0.3V to (VCC+ 0.3V)
Input Current, VCC Pin 20mA
Output Current, RESET, RESET Pin 20mA
ESD Rating (Note 2) 2kV
Continuous Power Dissipation (TA = +70˚C)
SOT-23 (Note 3) 320mW
Operating Temperature Range
Industrial: −40˚C to +85˚C
Extended: −40˚C to +125˚C
Storage Temperature Range −65˚C to +160˚C
Lead Temperature (soldering, 10sec) +300˚C
Note 2: The human body model is a 100pF capacitor discharged through a 1.5kΩ resistor into each pin.
Note 3: At elevated temperatures, devices must be derated based on package thermal resistance. The device in the SOT23-5 package must be derated at 4.5mW/˚C at ambient temperatures above 70˚C. The device has internal thermal protection.