AT91R40008-66AU
Categories Atmel Microchip
Category: Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case: 100-LQFP
Number of I/O: 32
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.65V ~ 1.95V
DigiKey Programmable: Not Verified
RAM Size: 256K x 8
Program Memory Type: ROMless
Connectivity: EBI/EMI, UART/USART
Package: Tray
EEPROM Size: -
Program Memory Size: -
Oscillator Type: External
Peripherals: POR, WDT
Product Status: Obsolete
Core Size: 16/32-Bit
Mounting Type: Surface Mount
Series: AT91
Supplier Device Package: 100-LQFP (14x14)
Data Converters: -
Mfr: Atmel
Core Processor: ARM7®
Speed: 66MHz