FF450R12ME4B11BPSA2
Categories IGBT Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max): 675 A
Product Status: Active
Mounting Type: Chassis Mount
Package: Tray
Series: EconoDUAL™ 3
Package / Case: Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.1V @ 15V, 450A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200 V
Supplier Device Package: AG-ECONOD
Mfr: Infineon Technologies
Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max): 3 mA
IGBT Type: Trench Field Stop
Power - Max: 2250 W
Input: Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 28 nF @ 25 V