FFA60UA60DN Mosfet Power Transistor Rectifiers 600V, 60A TO3P Rectifier
Categories Flash Memory IC Chip
Brand Name: Ti
Model Number: FFA60UA60DN
MOQ: Contact us
Price: Contact us
Payment Terms: Paypal, Western Union, TT
Supply Ability: 50000 Pieces per Day
Delivery Time: The goods will be shipped within 3 days once received fund
Packaging Details: TO-247
Description: Diode Array 1 Pair Common Cathode 600 V 30A Through Hole TO-3P-3, SC-65-3
Unit Weight: 0.225789 oz
Product Type: Rectifiers
Minimum Operating Temperature: - 60 C
Maximum Operating Temperature: + 175 C
Mounting Style: Through Hole
Product Category: Rectifiers
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
1 Features
  • Ultrafast Recovery, Trr = 90ns (@ IF = 30 A)
  • Max Forward Voltage, VF < 2.2 V
  • High Reverse Voltage and High Reliability
  • Avalanche Energy Rated
  • RoHS Compliant
2 Applications
  • Boost Diode in PFC and SMPS
  • Welder, UPS and Motor Control Application
3 Description
Package Marking and Ordering Information
Part Number
Top Mark
Package
Packing Method
Reel Size
Tape Width
Quantity
FFA60UA60DN
F60UA60DN
TO-3P
Tube
N/A
N/A
30
Buy FFA60UA60DN Mosfet Power Transistor Rectifiers 600V, 60A TO3P Rectifier at wholesale prices