T730N38TOFVTXPSA1
Categories SCRs - Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status: Obsolete
Mounting Type: Clamp On
Package: Tray
Voltage - Off State: 4.2 kV
Series: -
Current - On State (It (AV)) (Max): 730 A
Mfr: Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max): 1840 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 2.5 V
Operating Temperature: -40°C ~ 120°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 300 mA
Structure: Single
Package / Case: TO-200AC
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 17600A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max): 300 mA
Base Product Number: T730N
Number of SCRs, Diodes: 1 SCR
Description: SCR MODULE 4200V 1840A DO200AC
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
T730N38TOFVTXPSA1
SCR Module 4.2 kV 1840 A Single Clamp On TO-200AC