ETD630N18P60HPSA1
Categories SCRs - Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status: Active
Mounting Type: Chassis Mount
Package: Tray
Voltage - Off State: 1.8 kV
Series: -
Current - On State (It (AV)) (Max): 628 A
Mfr: Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max): 700 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 2 V
Operating Temperature: 135°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 250 mA
Package / Case: Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 16800A, 20000A
Current - Hold (Ih) (Max): 300 mA
Structure: Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes: 1 SCR, 1 Diode
Description: 60 MM THYRISTOR/DIODE MODULE
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
ETD630N18P60HPSA1
SCR Module 1.8 kV 700 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module