Bestar automatic packaging machine for mayonnaise pouch BSTV-650P
Categories Liquid Vertical Packing Machine
Brand Name: Bestar Packaging
Model Number: Bestar liquid packaging machine BSTV-650P
Certification: NBCE
Place of Origin: Foshan, China
MOQ: 1 set
Price: Bestar Packaging Machine
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 30-50 sets per month
Delivery Time: 15-20 working day
Packaging Details: standard export wooden case
Voltage & Power: 220V, 50/60HZ, 4KW
Dimension(l*w*h): L1480*W1290*H1950mm
Application: liquid material such as water, milk, juice, sauce, jam, ketchup, honey, etc
Automatic grade: Fully Automatic, Semi-automatic
Type: automatic Packing Machine
Driven Type: Pneumatic
Packaging Material: Plastic, OPP/CPP, OPP/CE, PET/AL/PE, other laminated films hot sealable material
Packaging Type: Stand-up Pouch, Bags, Film, Foil, Pouch, Pillow bag/Gusset bag/Quad bag
Measurement: 500-3000ml
Film Width: Max 650mm
Bag Width: Max 315mm
Bag length: Max500mm
Film roll diameter: Standard Max 320mm
Film thickness: 50-120 microns
Warranty: 1 Year
Function: Feeding, Sealing, Filling
Product name: Automatic vertical powder packaging machine
Packing speed: 15-40 Bags/min
Machine material: stainless steel
Machine weight: 800KGS
Contact person: Rachel He
Mobile/whatsapp: +86 13794095877
Wechat: rachelbestar
Skype: Rachel Bestar
Email: bestarrachel@gmail.com
Website: https://www.verticalpackagingmachinery.com
Youtube: youtube.com/@bestarpackagingrachel
Facebook: https://www.facebook.com/bestarpackagingrachel
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/BestarpackagingRachel
Twitter: https://twitter.com/BestarRachelHe
QQ: 1326935862
Web: https://www.bestarpackaging.com
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Bestar automatic packaging machine for mayonnaise pouch
www.bestarpackaging.com
www.verticalpackagingmachinery.com
Application:
Applicated for packaging liquid for 500ml-3000ml.
Bestar liquid packing machine pictures and packing samples
Bestar liquid packaging Machine electronic components
Bestar Machine Description:
1. Bestar Machine Factory price, 100% machine quality guarantee, 100% on-time shipment guarantee.
2. Use the SIEMENS PLC control system and 7inch colorful touch screen, the operation is more stable & reliable.
5. Work environment quiet, low noise, saving energy.
6. Each machine give full spare part for free as standard.
7. English and your native language touch screen display, intuitive and simple operation.
8. Suitable for kinds of laminated films which hot sealable material roll film.
10. It could stock eight dispose, simple to change variety.
BESTAR liquid packing machine Main Machine Technical Parameters
BESTAR Liquid Main Machine Technical Parameters
Machine typeBSTV-350PBSTV-450PBSTV-550PBSTV-650PBSTV-750P
Film width MaxMax.350mmMax.450mmMax.550mmMax.650mmMax.750mm
Film width range100-350mm180-450mm220-550mm280-650mm320-750mm
Bag width40-165mm80-215mm100-265mm130-315mm150-365mm
Bag lengthMax.260mmMax.300mmMax.400mmMax.450mmMax.500mm
Packaging speed20-45bags/min20-42bags/min20-40bags/min15-40bags/min10-40bags/min
Measurement range100-800ML100-1500ML200-2200ML500-3000ML500-5000ML
Film thickness50-120 microns50-120 microns50-120 microns50-120 microns50-120 microns
Voltage Power220V, 50/60Hz, 3KW220V, 50/60Hz, 3.5KW220V, 50/60Hz, 3.8KW220V, 50/60Hz, 4KW220V, 50/60Hz, 4.2KW
Machine Weight600KG700KG780KG800KG850KG
Measuring formLiquid Pneumatic Pump Filling
Air compressor Suggest1. m³/min : minimum 1.0 2. Mpa: 0.5-0.8 3. KW: Min 7.5KW
Remark1. Machine Voltage standard 220V, Single Phase. Could customize for 380V, Three Phases, etc.
2. The sizes mentioned above are for the main machine.
Various bag types:
Bestar liquid packing machine units include the following parts:
* Liquid Metering Pump: Accuracy up to 99%