Model Number: CNC-2000/2500/3000
Place of Origin: Jinjiang, Fujian, China
Certification: API, CCC, SONCAP, GOST, ISO, CE, SGS;IAF
MOQ: 1
Price: To Be Negotiable
Packaging Details: Plastic Package, Suitable for Sea Transportation
Payment Terms: L/C, T/T, D/P, Western Union ,Paypal ,Money Gram, Others
Supply Ability: 1000 Sets/Year
Control: CNC
Advantage: Multi Function With Good Quality And Price
Name: Diamond Wire Saw Machine
Main Motor: 15kw
Model NO.: CNC-2000/2500/3000
Transport Package: Plastic Package, Suitable For Sea Transportation
Warranty Time: One Year
Table bearing weight: 15T
Max Processing Size: 3000*2500*1500mm
Wire Diameter: 0.6-1.8mm
Automation: Automatic
Wire Length: 10m
Water Consumption: 6m3/H
Control Type: CNC
Cutting Length: 20-60m
Diameter: 8.5mm to 11.5mm
Cutting Precision: High
Spindle: 15KW
Trolley Size: 1400*2500mm
Adjustment Distance: 450mm
Gross Motor: 11kw
Control System: PLC SYSTEM
Rated Power: 2.2kw
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
CNC Column Granite Marble Profile Cutting Diamond Wire Saw Machine
Technical Specifications
Model NumberCNC-2000/2500/3000
Control SystemCNC
CertificationsAPI, CCC, SONCAP, GOST, ISO, CE, SGS
Gross Weight5000kg
Outline Dimension6500×6300×3800mm
Max Processing Size3000×2000×1500mm
Water Consumption4m³/H
Table Bearing Weight15T
Wire Speed0-40m/S
Production Capacity1000 Sets/Year
OriginJinjiang, Fujian, China
Applications
CNC Column Granite Marble Profile Cutting Diamond Wire Saw Machine in operation
Key Features:
  • Heavy load bearing structure with four orbits on each upright column
  • Synchronized lifting with increased accuracy via lead screw and double nuts
  • Cantilever part with CNC-controlled guide wheel distance and rotation angle
  • Worktable running by lead screw and railway
  • Automatic wire break alarm system
  • 1600mm aluminum wheel diameter with oil pump controlled rope tension