PIC16F18346-I/GZ
Categories Microchip Technology Ic
Category: Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case: 20-UFQFN Exposed Pad
Number of I/O: 18
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable: Not Verified
RAM Size: 2K x 8
Program Memory Type: FLASH
Connectivity: I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Package: Tube
EEPROM Size: 256 x 8
Program Memory Size: 28KB (16K x 14)
Oscillator Type: Internal
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status: Active
Core Size: 8-Bit
Mounting Type: Surface Mount
Series: PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa)
Supplier Device Package: 20-UQFN (4x4)
Data Converters: A/D 17x10b; D/A 1x5b
Mfr: Microchip Technology
Core Processor: PIC
Speed: 32MHz
Base Product Number: PIC16F18346
Description: IC MCU 8BIT 28KB FLASH 20UQFN
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
PIC16F18346-I/GZ
PIC PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 20-UQFN (4x4)