APT30DQ100BG IC Electronic Components Ultrafast Soft Recovery Rectifier Diode
Categories IC Electronic Components
Brand Name: MICROSEMI
Model Number: APT30DQ100BG
Place of Origin: Shenzhen,China
MOQ: 1pcs
Price: Consultant
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 4100pcs/day
Delivery Time: In Stock
Packaging Details: Standard Box
Description: ULTRAFAST SOFT RECOVERY RECTIFIER DIODE
Warranty: 365days
Quality: 100% original Brand
Condition: Original Product
Shipping By: China Post/DHL/FEDEX/UPS/TNT/DPEX/KAS
High Light: IC chips APT30DQ100BG, ULTRAFAST SOFT RECOVERY RECTIFIER DIODE
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
APT30DQ100BG IC Electronic Component ULTRAFAST SOFT RECOVERY RECTIFIER DIODE
rated over
a −40°C to +105°C temperature
Product description
Product details/Parameters
Rated voltage (DC)1.00 kV
rated current30.0 A
Output current≤30.0 A
Forward Voltage3V @30A
polarityStandard
reverse recovery time295 ns
forward current30000 mA
Forward voltage (Max)3V @30A
Forward current (Max)30 A
Working Temperature(Max)175 ℃
Working temperature (Min)-55 ℃