NCP1217AP65G
Categories AC DC Converters, Offline Switches
Category: Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) AC DC Converters, Offline Switches
Control Features: -
Product Status: Obsolete
Voltage - Start Up: 12.8 V
Mounting Type: Through Hole
Frequency - Switching: 65kHz
Package: Tube
Series: -
Fault Protection: Over Load, Over Temperature, Short Circuit
Output Isolation: Isolated
Supplier Device Package: 7-PDIP
Mfr: onsemi
Voltage - Breakdown: -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 7.6V ~ 16V
Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Duty Cycle: 46.5%
Operating Temperature: 0°C ~ 150°C (TJ)
Internal Switch(s): No
Base Product Number: NCP1217
Topology: Flyback
Description: IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
Stock: In Stock
Shipping Method: LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union
Model Number: NCP1217AP65G
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
NCP1217AP65G
Converter Offline Flyback Topology 65kHz 7-PDIP