FX2-40P-0.635SH(71)
Categories Board to Board & Mezzanine Connectors
Voltage Rating :: 125 V
Product Category :: Board to Board & Mezzanine Connectors
Mounting Angle :: Right Angle
Termination Style :: SMD
Number of Rows :: 2 Row
Current Rating :: 500 mA
Number of Positions :: 40 Position
Series :: FX2
Pitch :: 0.635 mm
Product :: Headers
Manufacturer :: Hirose Connector
Description: Board to Board & Mezzanine Connectors HDR 40 POS 0.635mm Solder RA SMD
Stock: In Stock
Shipping Method: LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number: FX2-40P-0.635SH(71)
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.