General Purpose FS32K142WAT0WLHT 80MHz Microcontroller MCU 64-LQFP Arm Cortex-M4F
Categories Microcontroller MCU
Brand Name: Original Factory
Model Number: FS32K142WAT0WLHT
Certification: Lead free / RoHS Compliant
Place of Origin: CN
MOQ: 10
Price: Contact for Sample
Payment Terms: T/T, L/C, Western Union
Delivery Time: 5-8 work days
Packaging Details: 64-LQFP
Part Number: FS32K142WAT0WLHT
Connectivity: CANbus, FlexIO, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converters: A/D 29x12b SAR; D/A 1x8b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3.13V ~ 5.5V
RAM Size: 32K x 8
Core Processor: ARM® Cortex®-M4F
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Product Description Of FS32K142WAT0WLHT
FS32K142WAT0WLHT General-Purpose 256 Kb Flash ARM Microcontrollers - MCU, Up to 80 MHz. It will need to switch to RUN mode (80 MHz) to execute CSEc (Security) or EEPROM writes/erase.
Specification Of FS32K142WAT0WLHT
Part Number:FS32K142WAT0WLHT
Analog Supply Voltage:2.7 V to 5.5 V
DAC Resolution:8 bit
Data RAM Type:SRAM
Data ROM Size:4 kB
Data ROM Type:EEPROM
Interface Type:FlexCAN, FlexIO, LPI2C, LPSPI, LPUART
Number of ADC Channels:16 Channel
Product Type:ARM Microcontrollers - MCU
Features Of FS32K142WAT0WLHT
  • Voltage range: 2.7 V to 5.5 V
  • Ambient temperature range: -40 °C to 105 °C for HSRUN mode, -40 °C to 150 °C for RUN mode
  • 48 MHz Fast Internal RC oscillator (FIRC)
  • 8 MHz Slow Internal RC oscillator (SIRC)
  • 128 kHz Low Power Oscillator (LPO)
  • Up to 112 MHz (HSRUN) System Phased Lock Loop (SPLL)
  • Up to 20 MHz TCLK and 25 MHz SWD_CLK
  • 32 kHz Real Time Counter external clock (RTC_CLKIN)