SGDV-R90A11B002000 Yaskawa single phase cont. input servopack module
Categories Yaskawa Servo Driver
Brand Name: Yaskawa
Model Number: SGDV-R90A11B002000
Certification: CE
Place of Origin: China
MOQ: 1 pc
Price: contact us
Payment Terms: L/C, T/T , Paypal
Supply Ability: 100
Delivery Time: 3-5 work days
Packaging Details: New in original box
Type: Yaskawa servopack module
Frequency: 50/60Hz
Warranty: 12 Months
Product name: Single Phase Cont. Input Servopack
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Detailed data :
Brand:YaskawaModel :SGDV-R90A11B
Main input :three phaseVoltage :200-230v
Freq :50/60HzCurrent :0.5A
Cont. input :Single phaseVoltage :200-230v
Freq :50/60HzCurrent :0.2A
Output :three phaseVoltage :0-230v
Freq :0-400HzCurrent :0.91A
Power :100wTemp :0-55℃
Brand: Yaskawa
Product Name: Servo Driver MECHATROLINK - II Communication Command Type
Model: SGDV-R90A11B002000
∑ - v series servo unit SGDV type.
Large applicable motor capacity: 0.1kw.
Power supply voltage: three-phase AC200V.
Design sequence: B-type
Interface: MECHATROLINK - II communication command type (for rotating synchronous motors).
Optional (hardware): Painting treatment.
Realize real-time communication,
With a large transmission speed of 10Mbps and a configurable communication cycle of 250us~4ms,
Realized high-speed control of more than 30 stations, and achieved high-speed communication speed,
It can send and receive various control information in real-time.
High energy-saving benefits.
Multiple communication lines can connect up to 30 stations, greatly reducing wiring costs and time,
Only one command connector is required for the upper controller,
Realized motion control.
Z-V series same server motor SGMJV type
Rated output: 0.2kw (200W).
Power supply voltage: AC200V
Serial encoder: 20 bit incremental type (standard).
Design sequence: standard
Shaft end: straight shaft, without keyway (standard) Yaskawa SGDV-R90A11B002000
Optional: With oil seal and holding brake (DC24V).
Medium inertia.
Instantaneous high torque (rated ratio 350%) SGDV-R90A11B002000
Equipped with a high-resolution serial encoder (13/20 bit).
High speed up to 6000r/min
Complete variety (50-750W, with holding brake).
Usage examples
Semiconductor manufacturing equipment,
Mounter,
Printed circuit board Hole punch,
Robots,
Handling machinery,
Food processing machinery.
Rating and specifications:
Rated time: Continuous Yaskawa SGDV-R90A11B002000
Vibration level: V15.
Edge resistance: DC500V, above 10M Ω,
Operating environment temperature: 0-40 ° C.
Excitation method: permanent magnet type.
Installation method: flange type.
Heat resistance grade: B
Edge withstand voltage: AC1500V1 for 1 minute.
Protection method: fully enclosed self cooling IP65 (excluding the shaft penetration part).
Operating environment humidity: 20-80% (no condensation allowed).
Connection method: directly connect to Yaskawa SGDV-R90A11B002000
3000r/min).
Power: 0.1kw
Power supply voltage: single-phase AC200V.
Serial encoder: 16 bit relative value.
Design sequence: A
Shaft end: straight shaft with screw hole.
Option: With oil seal.
Flexibly adapt to user systems.
In order for you to build an excellent system and support you with a substantial product line.
The products include single-phase 100V, single-phase 200V, and three-phase 200V,
And there are various motors suitable for counter value code discs, with brakes and reducers
Smooth operation, with seasonal speed observation and control,
SGMJV series servo motor.
Rated output: 0.15kw (150W).
Power supply voltage: AC200V
Serial encoder: 20 bit pair value (standard).
Design Item: Standard,
Optional: With oil seal.
Medium inertia
Instantaneous high torque (rated ratio 350%).
High speed up to 6000r/min.
Usage example:
Mounter,
Robots,
Handling machinery,
Food processing machinery.
Rating and specifications:
Rated time: continuous.
Vibration level: V15.
Three degrees of use environment: 0~40 ° C
Excitation mode: permanent magnet SGDV-R90A11B002000.
Heat resistance grade: B
Edge withstand voltage: AC1500V1 minute Yaskawa SGDV-R90A11B002000