MCP4461T-502E/ML
Categories Digital Potentiometer ICs
Digital Interface :: I2C
Operating Supply Current :: 600 uA
Temperature Coefficient :: 150 PPM / C
Product Category :: Digital Potentiometer ICs
Mounting Style :: SMD/SMT
Taps per POT :: 257
Resistance :: 5 kOhms
Wiper Memory :: Non Volatile
Package / Case :: QFN-20
Maximum Operating Temperature :: + 125 C
Packaging :: Reel
Series :: MCP4461
Operating Supply Voltage :: 2.7 V to 5.5 V
Number of POTs :: Quad
Manufacturer :: Microchip Technology
Description: Digital Potentiometer ICs 5k I2C Qd Ch 8bit Nonvolatile memory
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.