ACS710KLATR-10BB-T
Categories Industrial Current Sensors
Response Time :: 4µs
Product Category :: Industrial Current Sensors
Output :: Ratiometric, Voltage
Voltage - Supply :: 3 V ~ 5.5 V
Mounting Type :: Surface Mount
Linearity :: ±0.25%
Manufacturer :: Allegro MicroSystems, LLC
Minimum Quantity :: 3000
Operating Temperature :: -40°C ~ 125°C (TA)
Current - Sensing :: 10A
Accuracy :: ±1.6%
Sensitivity :: 85mV/A
For Measuring :: AC/DC
Current - Supply (Max) :: 14.5mA
Sensor Type :: Hall Effect, Open Loop
Part Status :: Not For New Designs
Packaging :: -
Number of Channels :: 1
Frequency :: 120kHz
Polarization :: Bidirectional
Package / Case :: 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series :: -
Description: SENSOR CURRENT 10A
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.