PIC18F14K50-I/SS
Categories Microcontrollers
Category: Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case: 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Number of I/O: 14
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable: Verified
RAM Size: 768 x 8
Program Memory Type: FLASH
Connectivity: I²C, SPI, UART/USART, USB
Package: Tube
EEPROM Size: 256 x 8
Program Memory Size: 16KB (8K x 16)
Oscillator Type: Internal
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status: Active
Core Size: 8-Bit
Mounting Type: Surface Mount
Series: PIC® XLP™ 18K
Supplier Device Package: 20-SSOP
Data Converters: A/D 11x10b
Mfr: Microchip Technology
Core Processor: PIC
Speed: 48MHz
Base Product Number: PIC18F14
Description: IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SSOP
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
PIC18F14K50-I/SS
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 16KB (8K x 16) FLASH 20-SSOP