IRKL162/14
Package: Bulk
Voltage - Off State: 1.4 kV
Series: -
Current - On State (It (AV)) (Max): 160 A
Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max): 355 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 2.5 V
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 150 mA
Structure: Series Connection - SCR/Diode
Package / Case: INT-A-PAK (3 + 2)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 4870A, 5100A
Current - Hold (Ih) (Max): 200 mA
Base Product Number: IRKL162
Number of SCRs, Diodes: 1 SCR, 1 Diode
Description: SCR DBL HISCR 1400V 160A INTAPAK
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
IRKL162/14
SCR Module 1.4 kV 355 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount INT-A-PAK (3 + 2)