New ATTINY85-20PU ATTINY85 Microcontroller DIP ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 20MHz FLASH Original
Categories Semiconductor Integrated Circuit
Package: DIP8
Model Number: ATTINY85-20PU
Type: Microcontroller IC
Brand Name: Original Brand
Place of Origin: United States
Brand: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8DIP
Core Processor: AVR
Flash Size: 20MHz
Connector Type: 512 x 8
Peripherals: 8-Bit
Number of I/O: USI
Program Memory Size: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Type: 6
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): FLASH
Data Converters: 512 x 8
Oscillator Type: 2.7V ~ 5.5V
Controller Series: A/D 4x10b
Interface: Internal
Number of Cores/Bus Width: Through Hole
Lead Free Status: RoHS Compliant
Packaging: Reel Tray Tube
Shipping by: DHL\UPS\Fedex\EMS\HK Post
Supply Ability: 265370 Piece/Pieces per Day
Packaging Details: Tube&Reel&Tray With Standard Package
Port: HK
MOQ: 10 Piece/Pieces
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Product Detail
PackagingTube
Part StatusActive
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityUSI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O6
Program Memory Size8KB (4K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7V ~ 5.5V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Part NumberATTINY85
1. Stock,Order goods or Manufacturing welcome.
2. Sample order.
3. We will reply you for your inquiry in 24 hours.
contact us
Welcome to contact me
Contact name: Yolanda
PH/ WhatsApp: +8614774868256
Wechat: 14774868256
Skype: qyt-yolanda1
QQ: 2880072536
Website: www.quanyuantong.net
Buy New ATTINY85-20PU ATTINY85 Microcontroller DIP ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 20MHz FLASH Original at wholesale prices