HIP1011DCA-T
Categories Hot Swap Controllers
Category: Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Hot Swap Controllers
Product Status: Obsolete
Features: Latched Fault, UVLO
Mounting Type: Surface Mount
Package: Tape & Reel (TR)
Series: -
Mfr: Renesas Electronics America Inc
Supplier Device Package: 28-SSOP/QSOP
Applications: CompactPCI™
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Programmable Features: Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate
Current - Output (Max): 100mA, 500mA
Package / Case: 28-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Supply: 10.8V ~ 13.2V
Number of Channels: 8
Type: Hot Plug Controller
Internal Switch(s): Both
Base Product Number: HIP1011
Current - Supply: 5.3 mA
Description: IC HOT PLUG CTRLR PCI 28SSOP
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.