Condumax Analog Conductivity Sensor CLS12 E&H Instrument CLS12-B1D5A
Categories E&H Instrument
Brand Name: Endress Hauser
Model Number: CLS12-B1D5A
Certification: Rohs
Place of Origin: DE
MOQ: 1pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 5000pcs/month
Delivery Time: On request
Packaging Details: Original packing
Measurement range: k=0.01: 0 to 20 µS/cm
Process temperature: -30 to 160 °C (-22 to 320 °F)
Measuring principle: Conductive
Electodes: stainless steel 1.4571
Sealing: PEEK / EPDM
Temperature sensor: Integrated Pt100
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Analog Conductivity Sensor Condumax CLS12 E&H Instrument CLS12-B1D5A
Ex certification
ATEX
Additional certifications
Calibration certification with cellconstant
Process temperature
-30 to 160 °C (-22 to 320 °F)
Specs at a glance
  • Measurement range
    k=0.01: 0 to 20 µS/cm
    k= 0.1: 0 to 200 µS/cm
  • Process temperature
    -30 to 160 °C (-22 to 320 °F)
  • Process pressure
    Max. 40 bar up to 100 °C (max. 580 psi up to 212 °F) without CLA 751 flow chamber
    Max. 12 bar up to 150 °C (max. 174 psi up to 302 °F) with CLA 751 flow chamber
Field of application
Condumax CLS12 measures conductivity in the steam/water cycle in the power & energy industry:
  • Condensate monitoring
  • Boiler feedwater monitoring
  • Boiler blowdown control
The sensor can be used in all low conductivity applications with high temperatures and pressures.
Benefits
  • Reliable and accurate measuring values at low conductivities
  • Optimized for high pressures and temperatures up to 160°C (320°F)