PIC16F18075-I/MP IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40QFN Microchip Technology
Categories MCU Microcontroller Unit
Brand Name: Microchip Technology
Model Number: PIC16F18075-I/MP
MOQ: 1
Price: Based on current price
Payment Terms: T/T
Supply Ability: In stock
Delivery Time: 3-5 work days
Packaging Details: anti-static bag & cardboard box
Core Processor: PIC
Core Size: 8-Bit
Speed: 32MHz
Connectivity: I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O: 36
Program Memory Size: 14KB (14K x 8)
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: 128 x 8
RAM Size: 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.8V ~ 5.5V
Data Converters: A/D 35x10b SAR; D/A 1x8b
Oscillator Type: External, Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 40-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package: 40-QFN (5x5)
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Specifications
AttributeAttribute Value
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 16F
Mounting-TypeSurface Mount
Number-of-I-O36 I/O
Speed32MHz
EEPROM-Size128 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size1K x 8