PIC16F15355T-I/ML IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN Microchip Technology
Categories MCU Microcontroller Unit
Brand Name: Microchip Technology
Model Number: PIC16F15355T-I/ML
MOQ: 1
Price: Based on current price
Payment Terms: T/T
Supply Ability: In stock
Delivery Time: 3-5 work days
Packaging Details: anti-static bag & cardboard box
Core Processor: PIC
Core Size: 8-Bit
Speed: 32MHz
Connectivity: I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O: 25
Program Memory Size: 14KB (8K x 14)
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: -
RAM Size: 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.3V ~ 5.5V
Data Converters: A/D 24x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package: 28-QFN (6x6)
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Specifications
AttributeAttribute Value
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
MfrMicrochip Technology
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Product-StatusActive
Core-ProcessorPIC
Core-Size8-Bit
Speed32MHz
Number-of-I-O25
Program-Memory-TypeFLASH
EEPROM-Size-
RAM-Size1K x 8
Oscillator-TypeInternal
Mounting-TypeSurface Mount
Base-Product-NumberPIC16F15355
Descriptions
PIC PIC? XLP? 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-QFN (6x6)
MCU 8-bit PIC RISC 14KB Flash 3.3V/5V 28-Pin QFN EP T/R