PIC16F1509-I/ML IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20QFN Microchip Technology
Categories MCU Microcontroller Unit
Brand Name: Microchip Technology
Model Number: PIC16F1509-I/ML
MOQ: 1
Price: Based on current price
Payment Terms: T/T
Supply Ability: In stock
Delivery Time: 3-5 work days
Packaging Details: anti-static bag & cardboard box
Core Processor: PIC
Core Size: 8-Bit
Speed: 20MHz
Connectivity: I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O: 17
Program Memory Size: 14KB (8K x 14)
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: -
RAM Size: 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.3V ~ 5.5V
Data Converters: A/D 12x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package: 20-QFN (4x4)
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Specifications
AttributeAttribute Value
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
ProductMCU
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.004339 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Number-of-I-O17 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorPIC
RAM-Size512 x 8
Program MemoryFLASH
ConnectivityI2C, LIN, SPI, UART/USART
Core-Size8-Bit
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.3 V to 5.5 V
CorePIC16
Processor-SeriesPIC16
Data-Bus-Width8 bit
Package-CaseQFN-20
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Number-of-ADC-Channels12 ADC Channels
Input/output18 I/O
Data-RAM-Size512 B
Number-of-Timers-Counters3 Timer
ADC-Resolution10 bit
Descriptions
PIC PIC? XLP? 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-QFN (4x4)
MCU 8-bit PIC RISC 14KB Flash 3.3V/5V Automotive 20-Pin QFN EP Tube