RXM-418-LR
Categories RF Receivers
Category: RF and Wireless RF Receivers
Data Rate (Max): 10kbps
Current - Receiving: 5.2mA
Antenna Connector: Castellation
Mounting Type: Surface Mount
Package: Tube
Series: LR
Sensitivity: -112dBm
Data Interface: Serial
Mfr: Linx Technologies Inc.
Supplier Device Package: -
Memory Size: -
Applications: Home/Industrial Automation, Lighting, Remote Control, RKE, Security
Operating Temperature: -40°C ~ 70°C
Product Status: Active
Voltage - Supply: 2.1V ~ 3.6V
Package / Case: 16-SMD Module
Modulation or Protocol: ASK, OOK
Frequency: 418MHz
Base Product Number: RXM-418
Features: Long Range
Description: RF RECEIVER ASK/OOK 418MHZ
Stock: In Stock
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
RXM-418-LR
LR RF Receiver ASK, OOK 418MHz -112dBm 10kbps Castellation