RXD-418-KH2
Categories RF Receivers
Category: RF and Wireless RF Receivers
Data Rate (Max): 10kbps
Current - Receiving: 5.2mA
Antenna Connector: PCB, Surface Mount
Mounting Type: Surface Mount
Package: Tube
Series: KH2
Sensitivity: -112dBm
Data Interface: PCB, Surface Mount
Mfr: Linx Technologies Inc.
Supplier Device Package: -
Memory Size: -
Applications: Garage Openers, RKE, Security Alarms
Operating Temperature: -30°C ~ 70°C
Product Status: Obsolete
Voltage - Supply: 2.7V ~ 3.6V
Package / Case: 28-SMD, No Lead
Modulation or Protocol: ASK, OOK
Frequency: 418MHz
Features: Built-in Remote Control Decoder
Description: RF RECEIVER ASK/OOK 418MHZ
Stock: In Stock
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
RXD-418-KH2
KH2 RF Receiver ASK, OOK 418MHz -112dBm 10kbps PCB, Surface Mount