MIC5202-3.3BM-TR
Categories LDO Voltage Controllers
Product Category :: LDO Voltage Controllers
Number of Regulators :: 2
Protection Features :: Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Manufacturer :: Microchip Technology
Minimum Quantity :: 2500
PSRR :: -
Voltage Dropout (Max) :: 0.35V @ 100mA, 0.35V @ 100mA
Current - Quiescent (Iq) :: 1.5mA
Operating Temperature :: -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) :: -
Supplier Device Package :: 8-SOIC
Output Type :: Fixed
Current - Output :: 100mA, 100mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :: 3.3V, 3.3V
Package / Case :: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max) :: 26V
Series :: -
Description: IC REG LINEAR 3.3V/3.3V 8SOIC
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.