MIC5200-4.8BM-TR
Categories LDO Voltage Controllers
Product Category :: LDO Voltage Controllers
Number of Regulators :: 1
Protection Features :: Over Current, Over Temperature
Manufacturer :: Microchip Technology
Minimum Quantity :: 2500
PSRR :: -
Voltage Dropout (Max) :: 0.35V @ 100mA
Current - Quiescent (Iq) :: 350µA
Operating Temperature :: -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) :: 1.5mA
Supplier Device Package :: 8-SOIC
Output Type :: Fixed
Current - Output :: 100mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :: 4.8V
Package / Case :: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max) :: 26V
Series :: -
Description: IC REG LINEAR 4.8V 100MA 8SOIC
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.