MIC5259-3.3BML-TR
Categories LDO Voltage Controllers
Product Category :: LDO Voltage Controllers
Number of Regulators :: 1
Protection Features :: Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Manufacturer :: Microchip Technology
Minimum Quantity :: 5000
PSRR :: 65dB ~ 53dB (10Hz ~ 10kHz)
Voltage Dropout (Max) :: 0.55V @ 300mA
Current - Quiescent (Iq) :: 150µA
Operating Temperature :: -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) :: 250µA
Supplier Device Package :: 6-MLF® (2x2)
Output Type :: Fixed
Current - Output :: 300mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :: 3.3V
Package / Case :: 6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Voltage - Input (Max) :: 6V
Series :: -
Description: IC REG LINEAR 3.3V 300MA 6MLF
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.