LM2576HVT-15/NOPB
Categories Switching Voltage Regulators
Product Category :: Switching Voltage Regulators
Synchronous Rectifier :: No
Mounting Type :: Through Hole
Output Configuration :: Positive
Manufacturer :: Texas instruments
Minimum Quantity :: 1
Operating Temperature :: -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Min) :: 4V
Function :: Step-Down
Topology :: Buck
Supplier Device Package :: TO-220-5
Part Status :: Active
Packaging :: Tube
Voltage - Output (Max) :: -
Number of Outputs :: 1
Output Type :: Fixed
Current - Output :: 3A
Frequency - Switching :: 52kHz
Voltage - Output (Min/Fixed) :: 15V
Package / Case :: TO-220-5
Voltage - Input (Max) :: 60V
Series :: SIMPLE SWITCHER®
Description: IC REG BUCK 15V 3A TO220-5
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.