AIHD10N60RATMA1
Categories IC Transistor
Test Condition :: 400V, 10A, 23 Ohm, 15V
Product Category :: IGBT Modules
Current - Collector Pulsed (Icm) :: 30A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :: 600V
Switching Energy :: 210µJ (on), 380µJ (off)
Mounting Type :: Surface Mount
Manufacturer :: Infineon Technologies
Minimum Quantity :: 2500
Operating Temperature :: -40°C ~ 175°C (TJ)
IGBT Type :: Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr) :: -
Supplier Device Package :: PG-TO252-3
Part Status :: Active
Packaging :: Tape & Reel (TR)
Gate Charge :: 64nC
Td (on/off) @ 25°C :: 14ns/192ns
Input Type :: Standard
Package / Case :: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Current - Collector (Ic) (Max) :: 20A
Power - Max :: 150W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :: 2.1V @ 15V, 10A
Series :: -
Description: IC DISCRETE 600V TO252-3
Stock: In Stock
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.