Continuous Sealing Machine With Electromagnetic Induction 220V/50-60HZ
Categories Aluminum Foil Sealing Machine
Place of Origin: Guangdong, China
Brand Name: FK-SPEEDA
Type: SEALING MACHINE
Max Speed: 100pcs/min, 150pcs/min, 140pcs/min, 110pcs/min, 85pcs/min, 120pcs/min, 130pcs/min
Showroom Location: Viet Nam, Indonesia
Condition: New
Application: Food, Beverage, Commodity, Chemical, Machinery & Hardware, APPAREL
Packaging Type: CANS, Bottles, Barrel, Film
Packaging Material: Plastic, Metal, Glass
Automatic Grade: Automatic
Driven Type: Electric
Voltage: 220V/50-60HZ
Dimension(L*W*H): 700*760*1400mm
Weight: 50 KG
Warranty: 1 Year
Key Selling Points: Easy to Operate
Machinery Test Report: Provided
Video outgoing-inspection: Provided
Warranty of core components: 1 Year
Core Components: PLC, Motor, Other
Product name: Aluminum foil sealing machine
Sealing diameters: 15-85mm;60-130mm
Sealing speed: 0-260pcs/min
Machine Type: Pneumatic Capping Machine
Suitable for: Aluminum Containers
MOQ: 1 Set
After-sales-Service: Online Vedio Support
Function: Food Container Sealing
Machine size: 700mm 760mm 1400mm
Marketing Type: New Product 2024
MOQ: 1
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Product Overview
VR
FK-Automatic aluminum foil sealing machine
Product Application:
Main Features:
* The production efficiency about 30-300 bottles/minute(relate to the diameter);
* knob adjustment, button switch, easy to operate
* Over current pressure, automatic protection, safe and reliable
* The sealing mouth adopts hand wheel type lifting adjustment, easy to use;
PRODUCT SPECIFICATIONS
Name
Automatic electromagnetic aluminun foil sealing machine
Input power
220V/50HZ
Weight
50KG
type of cooling
cold air blast
Sealing diameter
φ20~φ60MM
Sealing height
20~350MM
Sealing speed
2 ~ 15 M/MIN
Conveyor conveyor belt load
30 KG
Shell material
Stainless steel case
Overall dimensions
700*760*1400mm