MCP4231T-103E/ML
Categories Digital ICs
Digital Interface :: Serial (SPI)
Operating Supply Current :: 1 mA
Product Category :: Digital Potentiometer ICs
Mounting Style :: SMD/SMT
Taps per POT :: 128
Resistance :: 10 kOhms
Wiper Memory :: Volatile
Package / Case :: QFN-16
Maximum Operating Temperature :: + 125 C
Packaging :: Reel
Operating Supply Voltage :: 2.5 V, 3.3 V, 5 V
Number of POTs :: Dual
Manufacturer :: Microchip Technology
Description: Digital Potentiometer ICs Digital Pot 128 step SPI dual Ch
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.