MCP4641T-503E/ML
Categories Digital ICs
Digital Interface :: Serial (2-Wire, I2C)
Operating Supply Current :: 2.5 uA
Product Category :: Digital Potentiometer ICs
Mounting Style :: SMD/SMT
Taps per POT :: 128
Resistance :: 50 kOhms
Wiper Memory :: Non Volatile
Package / Case :: QFN EP-16
Maximum Operating Temperature :: + 125 C
Packaging :: Reel
Operating Supply Voltage :: 2.5 V, 3.3 V, 5 V
Number of POTs :: Dual
Manufacturer :: Microchip Technology
Description: Digital Potentiometer ICs Dual 7B NV I2C POT
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.