MCP4451-503E/ML
Categories Digital ICs
Digital Interface :: I2C
Operating Supply Current :: 600 uA
Product Category :: Digital Potentiometer ICs
Mounting Style :: SMD/SMT
Taps per POT :: 257
Resistance :: 50 kOhms
Wiper Memory :: Volatile
Package / Case :: QFN-20
Maximum Operating Temperature :: + 125 C
Packaging :: Tube
Series :: MCP4451
Operating Supply Voltage :: 1.8 V to 5.5 V
Number of POTs :: Quad
Manufacturer :: Microchip Technology
Description: Digital Potentiometer ICs 50k I2Cquad Ch Pot 8bit volatile memory
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.