Mounted LED Strip Lighting Control Motion Sensor Recessed DC 12V - 24V
Categories Lighting Control Motion Sensor
Brand Name: Microwave Radar
Model Number: MR-RT1401A
Certification: CE, RoHS
Place of Origin: China
MOQ: 100 pieces
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 10,000 pieces / day
Delivery Time: 5-8 work days
Packaging Details: Paper box and carton.
Input Voltage: DC12V-24V
Input Current: 5000mA Max
Output Voltage: DC12V-24V
Output Current: 5000mA Max
Response Time: 0.5 second
Product Color: Silver / White / Black
Installation Method: Recessed or Mounted
Hole Drilling Size: 15 mm
Wire Length: power input wire 7 inches (18cm), output wire 59 inches (150cm).
Incoterm: FOB or EXW
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Lighting Control Sensors for LED Strip Light Kits
Product Application:
It is new way to control the furniture lighting automatically.
The lighting control sensor is installed in the cabinet, drawer, wardrobe and so on.
This lighting control sensor has to be worked with constant voltage LED driver.
Product Description:
Product Model No.: MR-RT1401A
Input: DC12-24V
Output: DC12-24V max output current: 5A
Power load: 60W at DC12V, 120W at DC24V
Response time: 0.5 second
Hole drilling size: 12mm
Material: Polycarbonate plastic, fire retardent
Cable length: power input cable 7 inches (18cm), output cable 59 inches (150cm).
What brings to you:
Make your LED lighting fixture more intelligent.
Compact size, beautiful decoration
Innovative control mode to your LED lighting.
Save electric energy.
Note:
Please note the MOQ (minimum order quantity) is 100 pieces, either we don't accept individual order.
When you need to place order, please make sure it is business order and buy 100 pieces at least.
Thanks a lot.
Buy Mounted LED Strip Lighting Control Motion Sensor Recessed DC 12V - 24V at wholesale prices