PCM1750U/1KG4
Categories Integrated Circuit Chips
Category: Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition ADCs/DACs - Special Purpose
Product Status: Obsolete
Mounting Type: Surface Mount
Package: Tape & Reel (TR)
Series: -
Resolution (Bits): 18 b
Sampling Rate (Per Second): -
Supplier Device Package: 28-SOIC
Voltage Supply Source: Analog and Digital, Dual ±
Data Interface: Serial
Mfr: Texas Instruments
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Number of Channels: 2
Package / Case: 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Voltage - Supply: 4.75V ~ 5.25V
Type: ADC, Audio
Base Product Number: PCM175
Description: IC ADC/AUDIO 18BIT 28SOIC
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.