FEPB16BT-E3/81
Categories Rectifiers
Product Category :: Rectifiers
Mounting Style :: SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :: - 55 C
Ir - Reverse Current :: 10 uA
Package / Case :: TO-263AB
Maximum Operating Temperature :: + 150 C
Max Surge Current :: 200 A
Vf - Forward Voltage :: 0.95 V at 8 A
Packaging :: Reel
Vr - Reverse Voltage :: 100 V
Configuration :: Dual Common Cathode
Recovery Time :: 35 ns
Type :: Fast Recovery Rectifiers
If - Forward Current :: 16 A
Manufacturer :: Vishay Semiconductors
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.