CONTROL TECHNIQUES Commander SKB3400110 1.1kW 2.8A 380 - 480VAC Variable Frequency Drive
Categories Industrial Servo Drives
Brand Name: Emerson CONTROL TECHNIQUES
Model Number: SKB3400110
Certification: CE
Place of Origin: China
MOQ: 1
Price: Contact us
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 50
Delivery Time: 3-5days
Packaging Details: New Original Box
Model: SKB3400110
Weight: 6KG
Series: Commander SK
Type: AC Inverter DRIVE
Voltage: 380...480VAC
Current: 2.8A
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Description
Control Techniques Commander SK Series AC Inverter for 1.1kW (1.5HP) 230V 3 Ph motor in VxF or Sensorless Vector control to 2.8A. Converts fixed frequency three phase 400V input to variable frequency three phase 400V for a standard AC Induction motor.
Specifications
Size B: 85mm Wide x 156mm Deep x 205mm High. IP20
Weight: 1.3kg.
Overload: 150% x 60 seconds
Speed Control Range: 0-1500Hz
Braking: Minimum 100 Ohm, Maximum 3.4kW external resistor (not supplied) - use the 'Which Resistor' button on this page.
Input Current: 4
Input Voltage: 380-480V Three Phase ±10% at 50-60Hz ±5%
EMC Filters: EN 61800-3:2004 Second Environment (Industrial). Can be disabled using pull-tab.
Wall mount in clean environment or cubicle mount.
Rated 40°C Ambient.
Ventilation space in front: [not specified].
Ventilation space above and below: 100mm.
Ventilation space at sides: 10mm (0mm between drives).
Heat Loss at max output: 43W (at rated ambient temperature and default switching frequency).
Mounting via 35mm DIN rail or 4 x holes at rear for M4 screws on 55mm x 190mm centres.
Manufacturer part number is SKB3400110. Replaces Commander SE.
Keypad and display
The keypad and display are used for the following:
•Displaying the operating status of the drive
•Displaying a fault or trip code
•Reading and changing parameter values
•Stopping, starting and resetting the drive
Unidrive M: compatibility with Commander SK and Unidrive SP
Mechanical
• Compatible physical dimensions, weights and surface mount footprint.
Electrical
• Power and control wiring adopt the same philosophy as Commander SK and Unidrive SP.
Parameters
• The same menu and parameter structure is adopted by Unidrive M.
• Parameters can be transferred from Unidrive SP to Unidrive M using a Smartcard.
Software programs
• The SI-Applications Plus option module can compile SyPTPro programs for Unidrive M.
Some Similiar Drive
SKA1100025SKA1100037SKA1200025SKA1200037SKA1200055SKA1200075
SKB1100075SKB1100110SKBD200110SKBD200150SKB3400037SKB3400055
SKB3400075SKB3400110SKB3400150SKCD200220SKC3400220SKC3400300
SKC3400400SKDD200300SKD3200400SKD3400550SKD3400750SKA1100025
SKA1100037SKA1200025SKA1200037SKA1200055SKA1200075SKB1100075
SKB1100110SKBD200110SKBD200150SKB3400037SKB3400055SKB3400075
SKB3400110SKB3400150SKCD200220SKC3400220SKC3400300SKC3400400
SKDD200300SKD3200400SKD3400550SKD3400750SK KEYPADSM KEYPAD
Commander SK AC Inverter
SKA1100025SKA1100037SKB1100075SKB1100110SKA1200025SKA1200037SKA1200055
SKBD200110SKBD200150SKCD200220SKDD200300SKD3200400SKB3400037SKB3400055
SKB3400110SKB3400150SKB3400220SKB3400300SKB3400400SKB3400550SKB3400750
SKA1200075SKB3400075SK3201SK3202SK4201SK4202SK4203
SK2402SK2403SK2404SK3401SK3402SK3403SK4401
SK4403SK5401SK5402SK6401SK6402SK3501SK3502
SP Drives
SP1201SP1202SP1203SP1204SP2201SP2202SP2203SP3201
SP3202SP4201SP4202SP4203SP5201SP5202SP3501SP3502
SP5402SP5403SP6401SP6402SP3505ES2401ES2402ES2403
SP4606SP5601SP5602SP6601SP6602
UNI Drives:
UNI1201UNI1202UNI1203UNI1204UNI1205UNI2201UNI2202UNI2203
UNI3201UNI3202UNI3203UNI3204UNI1401UNI1402UNI1403UNI1404
UNI3405UNI4401UNI4402UNI4403UNI4404UNI4405UNI5401SP5402
Our advantage Products:
【Honeywell】Module DCS / PLC
【Emerson / Delta V】Module
【ABB】Input Output Module
【AB】Module / Touch Screen
【Rosemount】Pressure and Temperature Transmitter
【Yokogawa】Pressure Transmitter
【Yaskawa】Servo Drive / Servo Motor
【GE/Fanuc】IC69 Series PLC
【Mitsubishi】Servo Drive / Servo Motor
(Modicon,SMC,SICK,NORGREN,Siemens etc.)
Company Introduction
Buy CONTROL TECHNIQUES Commander SKB3400110 1.1kW 2.8A 380 - 480VAC Variable Frequency Drive at wholesale prices